понеделник, 25 октомври 2010 г.

Най-малкият апартамент в света ( само 5кв.м.) се продава за 43 000 паунда

В Рим (един от градовете с най-скъпи недвижими имоти в света), на площад „Пиаца ди Сант’Иняцио”, недалеч от дома на Силвио Берлускони, се намира най-малкият апартамент в света, който е предложен за продан на цена от 43 000 паунда. Апартаментът представлява бивша портиерна с площ от едва 5кв.м.

Въпреки малката си площ апартаментът включва баня с душ, мивка, тоалетна и стълба, водеща до спалня на второто ниво – достатъчна да побере едно единично легло. Апартаментът разполага и с прозорец, като за отварянето му е нужно да се качите на леглото. Наистина компактно, а ?

Колкото и странно да звучи собственикът на миниатюрното жилище твърди, че е бил залят от запитвания след обявяването му за продажба. Но какво пък? Навярно за един милионер би било въпрос на чест да притежава най-малкия апартамент в света.... Още нещо, с което да се похвали пред приятели, а може би и перфектното местенце за романтична среща...макар и теснотията да не ми се връзва с представята за романтика :)))

Е, да пожелаем успех на собственика – нека успее да уговори най-печелившата сделка, а след това... аз лично бих го посъветвала да пробва и по-широките апартаменти, защото са маааалко по-удобни струва ми се ;)

неделя, 24 октомври 2010 г.

Чаени церемонии сред небесната шир

Takasugi-an (в превод „твърде висока къща за чай“) е названието на уникална къща построена върху стволовете на две дървета сред китната природа на Нагано, Япония.

Идеята и конструкцията на приказното жилище принадлежат на Теруноби Фуджимори – чаен майстор от околността. С него той цели да създаде перфектното място за прочутата японска чаена церемония, така че тишината, уединението и съзерцаниео на живописната гледка, разкриваща се от къщата сред облаците, да допринесат за още по-вдъхновяващо преживяване. При строежа не са използвани услугите на архитекти или професионални строителни бригади. Материалите са предимно естествени – най-вече дърво.

Ритуалът на чаената церемония в Япония от векове е неразделна част от ежедневието на хората. Вдъхновен от Дзен Будизма, той подтиква практикуващите го да освободят съзнанието си от ежедневните проблеми и грижи и да се концентрират върху малките, истинските неща в живота. Официалната Церемония се състои в хранене и два пъти пиене на чай, което общо продължава цели 4 часа. В това време домакинът ангажира цялото си същество в създаването на подходяща обстановка, носеща естетична, интелектуална и физическа наслада и спокойствие на съзнанието на гостите.

От голямо значение е не само приготвянето на зеления прахообразен чай, но и самото сервиране, в което има множество дребни детайли. Вместо да обсъждат ежедневието или клюките, участниците в церемония обикновено съсредоточават разговора върху теми като изкуство, естетика и природа.

Хората може би се чудят дали японците правят редовно пълни официални чайни церемонии за релаксация. Всъщност дори и в днешния забъразан свят чаените церемонии представляват интерес за много японци. Независимо от възрастта и социалния статус голяма част от тях изучават и практикуват ритуала. Чаените майстори се ползват с изключителна почит в обществото, смятат се за мъдри и високо морални.

Днес наистина е рядкост някой да може да си позволи лукса да притежава чайна, а и едва ли всички почитатели на церемонията могат да отделят цели 4 часа за изпълнението й.... И все пак всички знаем колко е важно да се грижим за душевното си спокойствие и задължително да се пречистваме от всички грижи и проблеми, за да бъдем здрави и вътрешно, и външно.

Чаената церемония , дори и тя да не е официалния си вариант, е един при приятен начин да го направим. А колкото до чайните ... те пък защо са ни притрябвали, щом вече има чаени къщи сред небесната шир!

събота, 23 октомври 2010 г.

Отново спад в цените на жилищните имоти у нас. Средна пазарна цена за юли – сптември 2010 - 959.79 лв./кв. м.

През третото тримесечие на годината Националният статистически институт (НСИ) отново отбеляза спад в цените на жилищните имоти с около 1,2 на сто спрямо предходните три месеца.

Регистрирано е намаление на жилищните цени в общо 16 областни града - Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Габрово, Ловеч, Монтана, Перник, Пловдив, Русе, Сливен, Добрич, Търговище, Хасково, Ямбол и Шумен, като то е най-значително в Габрово – с 8.6 на сто.

Леко увеличение на цените се наблюдава в останалите 12 областни града (Най-много в Кърджали – с 4.6 процента).

Сравнено с третото тримесечие (юли – септември) на 2009 година спадът в пазарните цени на жилищата е около 6 процента.

Средната пазарна цена на жилищата за България за периода юли-септември 2010 г. е 959.79 лв./кв. м. (За сравнение: само преди 2 години средните пазарни цени за страната по данни на Националния статистически институт са 1418 лв./кв. м)

Най-високи си остават средните цени в столицата София - 1 592.58 лв./кв. М. След нея се нареждат град Варна - 1 557.17 лв./кв. м. ( при спад 2.3 на сто) и град Бургас - 1 164.88 лв./кв. м. (спад 5.4%).

По всичко личи, че макар и с по-бавни темпове от преди, цените на жилищните имоти в страната продължават да падат. Въпросът е докога ще продължава това намаление. Отговорите, които експерти дават по темата са противоречиви. В крайна сметка се оказва, че човек поема риск, независимо дали реши да почака или да закупи жилище веднага. Със сигурност, обаче, за габровци или бъдещите такива сега е благоприятен момент да се възползват от значителното намаление на имотните цени в града и, разбира се, да приложат всички свои хитринки и умни ходове, за да си издействат най-изгодните оферти.







неделя, 10 октомври 2010 г.

10.10.2010 или 3 десетки - олицетворение на целостта на Вселената

Символ на висша хармония, олицетворение на целостта на Вселената, проявление на божествения замисъл в материалния свят – това са само малка част от множеството значения, с които се свързва числото 10. А днешната дата – 10.10.2010 наистина изглежда повче от специална. Сякаш има нещо мистично, магическо и специално в тези 3 десетки в един ден.

Несъмнено, именно това съчетание и многобройните позитивни апекти, които нумеролозите приписват на днешната дата станаха причина за десетки хиляди двойки от цял свят да са оженят в този ден. 37 двойки от Пловдив също решиха да се доверят на положителната енергия на днешния ден и да скрепят с хармония и благоденствие новосъздаденото семейно гнездо. За много хора това е поредната глупава приумица и глупост, в която е неоснователно да вярваш. По-практичните ще упрекнат младоженците и ще ги посъветват вместо да бързат да се женят заради някаква си дата да обмислят кога ще са готови за това – например дали са си осигурили жилище, някакъв друг имот или ако не друго – то поне достатъчно пари. Най-романтичните пък ще възразят, прилагайки в своя полза факта, че след 11 ноември 2011 г. и 12 декември 2012 г щастлив ден ще има чак на 1 януари 3001 г... А да се ожениш на такава дата имаш шанс само 12 пъти на всеки 1000 години!

По мое мнение и едните, и другите са прави донякъде... Наистина, една дата не би трябвало да бъде основна причина за една двойка да сключи брачен съюз, но и съм напълно сигурна, че поне по-голямата част от младоженците в Повдив и по света са се спрели на 10.10.2010 не защото разчитат единствено на нумерологията, а защото наистина са се почувствали готови за важната стъпка....а щастливата дата им е дала кураж, вяра в красивото бъдеще и много, много положителни емоции. А както знаем, когато има позитивно мислене и настроение всички числа биха ни донесло щастливи мигове! А защо не и печалба от тотото, спортна кола или нов апартамент!

Желая ви хубав ден, изпълнен с усмивки! ^^

четвъртък, 7 октомври 2010 г.

"Зелен дом" или надпревара за най-китна предблокова градинка

В началото на това лято по инициатива на Община Пловдив, в града стартира конкурс „Зелен дом”. Всеки месец на тържествена церемония общината връчва наградата „Зелен дом, зелена зона” на тези пловдивчани, които се грижат за зелените площи пред жилищни си блокове, превръщайки ги в китни райски кътчета. Подобен проект за облагородяване на междублоковите пространства беше обявен и в София през април тази година в районите “Подуяне”, “Слатина” и “Изгрев”. Собствениците на апартаменти има за какво да се съревновават - за проекта са заделени 120 000 долара, които ще се раздават под формата на предметни награди на тези етажни собственици, които поддържат градинките пред блоковете си .
Парични суми, електрически косачки, храсторезачки, семена на различни цветя – това са само част от наградите, които община Пловдив раздаде в последните три месеца на най-усърдните пловдивчани.
През септември, първо място в инициативата беше присъдено на 86-годишна жена от Пловдив, която вече 28 години се грижи за градинката пред своя дом в широкия център на града. Любопитното в този случай е, че миналия месец били наградени ентусиастите от съседния вход, което довело до разгорещен съседски скандал. Идеята на инициативата „Зелен дом”, разбира се, е не да заражда подобни разпри, а да мотивира живущите да творят, да поддържат и разкрасяват пространството пред своите блокове и апартаменти, за да може заедно да се радваме на един по-красив Пловдив. Ето защо от община Пловдив избират именно гореспоменатата цветна градинка – така съседите от блока ще могат да се помирят и в същото време да бъдат мотивирани да продължават с благородното си дело, без да обръщат внимание на неприятните моменти, като например мистериозното изчезване на почти всички цветя сутринта точно на 15-ти септември (някои „културно” отрязани с ножица).

Участниците в „Зелен дом” наистина хвърлят много усилия в начинанието си. Това лято имах удоволствието да наблюдавам как носителите на приза от месец юли в същата инициатива – мои съседи от блока на улица „Юндола” в Пловдив, квартал "Христо Смирненски"с всеки изминал ден превръщаха междублоковото пространство в едно райско кътче. Започнаха с разчистване на бурените и подрязване на райграса, който поливаха всеки ден; после събраха речни камъни, с които оградиха новонасадените пъстри цветя в различни форми и оформиха алеи, като допълниха всичко това с розови храсти. В продължение на месеци там се трудеха и млади, и стари – задружни и вдъхновени от общата идея и оставяха красота след себе си. Ентусиазмът на „Юндола”се оказа заразителен и много скоро с оформяне на градинка пред своето жилище се заеха и собствениците от съседния вход.

„Ето, че можело!” мислех си аз всеки ден, когато минавах покрай ентусиастите и се чувствах някак въодушевена и все по-позитивно настроена. И нека това е само началото! В крайна сметка не е нужно да имаме луксозна лятна вила, за да я разкрасяваме с цветни лехи и да се радваме на благоуханието им. Можем да го направим и тук – заедно, за да ни бъде по-приятно да излизаме и да се прибираме в своите жилища всеки ден, знаейки, че именно ние сме се потрудили това да се случва! Важно е хората да се научат да приемат благоустройството на градовете си като свой собствен дълг, но и като нещо, което им носи гордост и удоволствие от постигнатите резултати.